zondag 6 - Je geld of je leven


Bijbeltekst(en)
Lucas 12
De lessen van Jezus gaan vooral over God en zijn koninkrijk, over zonde en vergeving, kortom: over geestelijke dingen, toch? Fout!
Natuurlijk spreekt Jezus over deze dingen, maar Hij heeft het ook opvallend vaak over iets heel aards: geld. Zeker Lucas geeft hier veel aandacht aan. En dat is niet voor niets. In de wereld waarin Jezus optrad, was er best veel welvaart, maar die was erg ongelijk verdeeld. Tegenover een kleine, rijke elite van grootgrondbezitters stond het overgrote deel van de bevolking van boeren, vissers en ambachtslieden die maar konden rondkomen. Wie de hoge belastingen niet kon opbrengen, liep het risico om in slavernij of prostitutie te belanden. Juist deze mensen kiest Jezus uit om mee om te gaan.
Wat was volgens Jezus het probleem van rijkdom? In een wereld die door het kwaad beheerst wordt, draait alles om geld en bezit. Onrechtvaardigheid is daarvan het onvermijdelijke bijproduct.
Geld en bezit kon volgens Jezus ook de dienst aan God in de weg staan. Ten diepste is het probleem dat geld en bezit de gestalte van de mammon aannemen: een macht waar je zekerheid aan ontleent. Dat is de verleiding van de rijkdom. Je gaat schatten op aarde verzamelen, er komen verlangens naar allerlei andere dingen op, je streeft naar steeds meer goederen voor jezelf om ontspannen te kunnen leven (Lucas 12:13-21), je gaat je status en macht eraan ontlenen. Maar ‘ook al heeft een mens nog zoveel, zijn leven bezit hij niet’ (Lucas 12:15b). Aardse schatten bieden geen zekerheid, maar God, die het leven geeft, wel.
Jezus laat zien wat werkelijk van waarde is: een gemeenschap waar geld en bezit niet de spil van alles zijn, maar Gods liefde centraal staat.
Tegenover de maar al te herkenbare houding van YOLO (You Only Live Once), zet Jezus het perspectief van een leven in Gods nieuwe wereld. Daarin schuilt de belofte van het ware geluk.
Bovenstaande tekst is ontleend aan het hoofdstuk ‘Jezus en de mammon’ uit Hemels Groen, een uitgave van het Nederlands-Vlaams Bijbelgenootschap.
Reinie heeft het NBG opgenomen in haar testament. “De Bijbel is voor mij zo belangrijk. Ik weet dat wanneer ik kom te sterven, ik naar de Heer Jezus ga. Daar is het goed, daar is een nieuwe woning voor me. Alle aardse zaken zijn maar tijdelijk, maar het Woord van God blijft altijd. Ik gun andere mensen ook een Bijbel.”
“Het Bijbelgenootschap moet van giften bestaan, dus dat goede doel wil ik graag helpen, ook als ik er zelf niet meer ben. Iedereen moet op dit gebied een eigen keuze maken. Ook ik heb ontvangen om door te geven. Ik ben dankbaar voor Gods Woord en blij dat ik ermee ben opgevoed. Ik vind daarin veel troost en hulp. Dat wil ik ook aan anderen doorgeven. Zeker ook aan mensen die niet in zulke goede omstandigheden leven als wij, zoals vaak in het buitenland. Daar helpt het NBG gelukkig ook.”
https://www.bijbelgenootschap.nl/interviews/ik-dacht-laat-ik-dit-doen-dan-heb-ik-alles-rond-voor-het-geval-mij-iets-overkomt/